Idea gospodarstw rolnych działających w zgodzie z naturą to odpowiedź na zagrożenia i szkody, jakie niesie ze sobą intensywny rozwój masowej, konwencjonalnej produkcji żywności. Ekologiczne jedzenie to nie moda – to realne wsparcie dla zdrowia i długiego życia. Sprawdź, jakie korzyści niesie ze sobą żywność ekologiczna!
Ekologiczne jedzenie – czy rzeczywiście jest lepsze?
Świadome odżywianie to nie tylko wybieranie produktów bogatych w witaminy i minerały, dietetycznych i zdrowych. To też sięganie po żywność z dobrych źródeł. Właśnie dlatego w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się Eko produkty spożywcze – oznaczone symbolem „Eko”, „Bio” lub „Organic”, muszą spełniać restrykcyjne normy unijne. Normy te obowiązują się tylko w zakresie samych upraw czy hodowli, ale też m.in. sposobu korzystania z gleby, przechowywania czy transportu.
Okazuje się, że nawet dania gotowe i zupy w słoikach mogą być zdrowe i pełnowartościowe! Wszystko zależy od sposobu ich wytworzenia i składników, które zostały użyte. Żywność ekologiczna powstaje przy użyciu naturalnych metod, nieprzetworzonych technologicznie środków produkcji, bez toksyn powstałych z chemicznych środków ochrony roślin czy nawozów, bez GMO i polepszaczy.
Producenci zdrowej żywności w Polsce dbają o zachowanie pierwotnej wartości odżywczej oferowanych produktów. Dzięki wykorzystaniu naturalnych metod oleje, buliony czy przyprawy nie tracą cennych witamin i minerałów. Z kolei brak szkodliwych substancji przyczynia się do zachowania zdrowia i chroni przed różnymi chorobami, m.in. nowotworami. W produkcji zdrowej żywności nie stosuje się technik przetwarzania, takich jak rafinowanie czy konserwowanie, które powodują utratę cennych składników odżywczych.
Żywność Bio w walce z alergią i chorobami
Jedzenie ekologiczne stało się w ostatnich latach przedmiotem różnych badań prowadzonych na całym świecie. Wiele z nich wykazało jednoznacznie, że regularne spożywanie żywności Bio przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia alergii u dzieci. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych wybór jedzenia Bio z ekologicznych gospodarstw rolnych zapobiega nadwadze i otyłości.
Jedzenie ekologiczne chroni przed różnymi chorobami, m.in. ze względu na znacznie niższą zawartość azotynów i azotanów. Ponadto znajdują się w nim dobroczynne substancje o znacznie wyższym stężeniu niż w tradycyjnym jedzeniu. Witaminy C i B w jabłkach, kapuście, cebuli, ziemniakach, pomidorach i papryce z ekologicznych upraw jest o wiele więcej niż w żywności konwencjonalnej. Podobnie jak związków mineralnych: potasu w szpinaku, żelaza w marchwi, wapnia w wiśniach, magnezu w czarnej porzeczce czy chociażby fosforu w selerze. Nie mówiąc już o antyoksydantach, których jest aż 30 więcej w ekologicznych produktach niż w konwencjonalnej żywności!
Jedz smaczniej, czyli walory organoleptyczne żywności ekologicznej
Kto kiedykolwiek jadł „wodnistego” pomidora, gąbczastego ogórka bez smaku czy truskawkę pachnącą chemią, ten wie, jak ważny dla walorów smakowych jest sposób uprawy. Owoce i warzywa, pestki, ziarna i nasiona, ale też makarony czy inne produkty ze sklepu z ekologiczną żywnością są nie tylko smaczniejsze, ale też bardziej aromatyczne, słodsze dzięki wyższej zawartości naturalnych cukrów, bardziej soczyste i „mięsiste”.
Co ciekawe, dzięki tym właściwościom żywność ekologiczna wolniej ulega procesowi rozkładu, a co za tym idzie, można ją dłużej przechowywać bez obawy o zepsucie.
Zadbaj o środowisko
Ostatnią, ale nie najmniej ważną kwestią jest troska o środowisko naturalne, zachodzące w przyrodzie procesy, a także dobro fauny i flory. Gospodarstwa z certyfikatami żywności ekologicznej muszą bowiem spełniać restrykcyjne wymogi dotyczące m.in. poszanowania środowiska i dobrostanu zwierząt, dbałości o utrzymanie równowagi biologicznej w środowisku i produkcji rolniczej, ograniczenia do minimum stosowania substancji szkodliwych dla ludzi, zwierząt i środowiska, ale też m.in. GMO i promieni jonizujących.
Wybierając żywność ekologiczną, nie tylko przyczyniasz się do poprawy własnego zdrowia i samopoczucia, ale też masz realny wpływ na środowisko naturalne. W rolnictwie ekologicznym to nie ilość się liczy, a jakość oferowanej żywności – wszystko w zgodzie z odwiecznymi procesami zachodzącymi w przyrodzie.
Producenci zdrowej żywności w Polsce – gdzie znaleźć najlepsze produkty?
Dział zdrowej żywności znajdziesz w prawie każdym większym sklepie czy markecie. Sięgając po jedzenie Bio, zwróć uwagę na certyfikat żywności ekologicznej[AK1] – symbol euroliścia na zielonym tle, wraz z podanym numerem identyfikacyjnym jednostki certyfikującej oraz oznaczeniem miejsca, z którego pochodzą składniki danego produktu
Żywność ekologiczną znajdziesz też w wyspecjalizowanych sklepach internetowych. Niestety, producenci żywności działających konwencjonalnie nieraz wykorzystują chęć wyboru jedzenia Eko, umieszczając na swoich wyrobach hasła nawiązujące do ekologii, jednak nie są to oznaczenia „Bio”, „Eko” lub „Organic”. Właśnie dlatego warto czytać etykiety!
Eko produkty spożywcze nie z przypadku, lecz z wyboru!
Wspomniane wcześniej badania wykazały dodatkowo, że wybór żywności ekologicznej w wielu przypadkach przekłada się na wdrożenie w życiu prawidłowych wzorców żywieniowych. Wybierając jedzenie Bio, niejako automatycznie „przestawiamy się” na świadome sięganie po większą ilość warzyw i owoców, zdrowych kaszy, a nawet produktów takich jak miody czy dietetyczne przekąski. Rzadziej natomiast sięgamy po mięso, produkty wysokoprzetworzone czy obfitujące w cukier.
Zdrowa dieta chroni nie tylko przed otyłością, ale też przed różnymi (często związanymi z nią) chorobami, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy inne schorzenia układu sercowo-naczyniowego, niewydolność nerek, a nawet depresja.
Kupując w sklepie ze zdrową żywnością, chętnie oglądamy cały asortyment – by w miarę możliwości nabyć najwięcej przy jednym zamówieniu. Większa ilość Eko produktów spożywczych w domu to oczywiście więcej możliwości, by je wykorzystać i przyrządzić pyszne dania dla siebie i bliskich!
Źródło:
Siebielec S., Charakterystyka żywności produkowanej w warunkach rolnictwa ekologicznego [w:] „Polish Journal of Agronomy”, 19, 2014, s. 25-35.
Rutkowska B., Azotany i azotyny w ziemniakach z gospodarstw ekologicznych i konwencjonalnych [w:] Rocznik PZH 2001, 52, NR 3, s. 231–236.