Wiedza o niekorzystnym wpływie spożywania cukru na nasze zdrowie i jego uzależniających właściwościach jest coraz powszechniejsza. Osoby, które decydują się na jego ograniczenie w diecie często przyznają, że czują się jak na odwyku. I nic w tym dziwnego! Nagradzani słodyczami od dziecka, czujemy dzięki nim na krótko przypływ szczęścia. Jednak długotrwałe skutki ich nadmiernego spożywania mogą być katastrofalne dla organizmu. Otyłość i próchnica to tylko niektóre z nich. Warto im zapobiec, stosując zdrowe zamienniki słodyczy.
Świeże owoce i warzywa
Kiedy dopada nas nagła ochota na coś słodkiego, pozwólmy sobie na porcję świeżych owoców. Zawartość błonnika, składników mineralnych i fruktozy na długo zapewnia uczucie sytości, zwłaszcza gdy zaserwujemy owoce w małych kawałkach. W przypadku diety odchudzającej warto pamiętać, żeby spożywać jedną ich porcję dziennie, najlepiej do wczesnych godzin popołudniowych, na pierwsze lub drugie śniadanie. Późnym popołudniem i wieczorem organizm znacznie spowalnia procesy metaboliczne, co powoduje, że znajdujące się w nich cukry proste odkładają się w tkance tłuszczowej. Postawmy też na owoce zawierające najmniej kalorii: maliny, jabłka, porzeczki lub truskawki.
Nie zapominajmy również, że część warzyw ma słodki smak i może zaspokoić nagły atak chęci na słodycze. Bataty, pomidory, papryka lub marchewki są niskokaloryczne, a dostarczą organizmowi wielu odżywczych składników. Bez przeszkód możemy jeść je nawet wieczorem, zastępując nimi z kolei uzależniające i niezdrowe słone przekąski.
Suszone owoce
Proces suszenia owoców pozbawia je wody i intensyfikuje słodki smak, dając idealne zamienniki słodyczy. Suszone daktyle, morele, figi, chipsy bananowe, rodzynki lub żurawina zawierają ponadto sporo pektyny usprawniającej działanie układu trawiennego. Są jednak dość kaloryczne, dlatego osoby dbające o linię powinny przyjmować garść dziennie, najlepiej przed treningiem lub wzmożonym wysiłkiem Decydując się na tego typu przekąskę, wybierajmy owoce suszone, pozbawione substancji konserwujących.
Batoniki energetyczne i kulki mocy
Połączenie płatków, bakalii i suszonych owoców z odrobiną substancji słodzących, np. syropu klonowego, syropu z agawy lub ksylitolu pozwala na szybkie przygotowanie batoników skutecznie dodających energii i zaspokajających potrzebę na zjedzenie czegoś słodkiego. Podobnie szybkie i proste w wykonaniu są kulki mocy – zdrowe słodycze dla dzieci– obtaczane w kakao lub wiórkach kokosowych. Można je przechowywać w lodówce lub zamrozić. Intensywnie słodki smak ogranicza ich spożycie.
Gorzka czekolada
Jeśli jesteśmy wielbicielami czekolady i nie wyobrażamy sobie bez niej życia, wybierzmy zdrowyzamiennik czekolady mlecznej – czekoladę gorzką, najlepiej o co najmniej 70-procentowej zawartości kakao. Wystarczy jedna do dwóch kostek, a tłuszcz znajdujący się w kakao szybko zaspokaja pragnienie słodyczy.
Musy, masła i kremy
Masło orzechowe, migdałowe, mus kokosowy lub pasta tahini to kolejne świetne zamienniki słodyczy, które łagodzą pragnienie cukru. Posmarujmy nimi wafle ryżowe i bezglutenowe naleśniki lub dodajmy do owoców pieczonych krótko w piekarniku, a będzie to zdecydowanie zdrowsza alternatywa niż tradycyjne słodycze.
Koktajle owocowo-warzywne
Niezbędną porcję warzyw i owoców na każdy dzień, a także pyszne smaki zapewnią nam modne w ostatnich latach koktajle owocowo-warzywne, tzw. zielone koktajle. Możemy w nich łączyć sezonowe owoce i warzywa. W zależności od upodobań, warto dodać do nich płatki owsiane lub masło orzechowe powodujące, że staną się bardziej treściwe. Zielone koktajle jako śniadania usprawniają procesy trawienne, poprawiają stan skóry, włosów i paznokci, są więc idealne dla osób dbających o sylwetkę i dobre samopoczucie na co dzień. Będą też znakomitą alternatywą dla zabieranych tradycyjnie kanapek na drugie śniadanie do pracy.
Pieczone owocowe chipsy
Cienko pokrojone plasterki jabłek z cynamonem lub gruszek można upiec samemu w piekarniku lub dostać już gotowe w sklepach ze zdrową żywnością. Doskonale sprawdzą się jako zdrowa przekąska do kina lub przed telewizorem. Cynamon dodatkowo zmniejsza łaknienie słodyczy, pozwoli więc łatwiej uporać się z przykrym uczuciem odstawienia niezdrowych przekąsek.