W Ameryce Południowej nasiona chia stosowane są od wieków. Pierwsze historyczne ślady uprawy szałwii hiszpańskiej, z której są pozyskiwane, odkryto badając cywilizację Majów. Słynni ze swojej niesamowitej siły i wytrzymałości wojownicy azteccy uważali, że nasiona chia są źródłem boskiej siły pomagającej im w pokonywaniu długich dystansów. Co kryją w sobie drobne ziarna uznawane za jedne z najbardziej odżywczych na naszej planecie?
Magiczne właściwości nasion chia
Szałwia hiszpańska, wbrew swojej nazwie, uprawiana była w krajach Ameryki Południowej i Środkowej. Dla Azteków, obok kukurydzy, stanowiła podstawę zbiorów, a nasionom chia przypisywali oni wręcz magiczne właściwości i używali w trakcie licznych rytuałów religijnych. Współcześnie hodowana głownie w Meksyku i Gwatemali, szałwia hiszpańska rośnie również w naszych warunkach, w pełnym słońcu i na przepuszczalnej glebie. Jej cenne nasiona należy zbierać dość wcześnie i przechowywać w zamkniętych szczelnie pojemnikach. Mają bowiem tendencję do nadmiernego wchłaniania wilgoci. Zdrowotne właściwości nasion chia dają składniki, jakie w nich znajdziemy. Są one najbogatszym znanym do tej pory źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6. Pod tym względem przewyższają nawet ryby. Zawierają także magnez, białko, błonnik, żelazo, witaminy z grupy B oraz cenne minerały: żelazo, selen, potas i cynk.
Jak jeść nasiona chia?
Jedna łyżka dziennie to zalecana dawka w jakiej należy przyjmować nasiona chia. Zastosowanieich w codziennej diecie jest wyjątkowo uniwersalne. Zalane ciepłą wodą, wymieszane i odstawione na 20 minut służą do przygotowywania koktajli, puddingów lub jako dodatek do zdrowych przekąsek, owsianki, płatków lub musli. W rozdrobnionej postaci nadają się do wypieków chleba, ciast, sporządzenia budyniu w ilości maksymalnie 5%. Sprawdzają się również idealnie jako zagęszczacz do zup i sosów oraz zdecydowanie zdrowszy zamiennik bułki tartej.
Nasiona chia – właściwości, czyli co daje ich spożywanie?
Nasiona chia to prawdziwa bomba odżywcza dla naszego organizmu. Zawierają osiem razy więcej kwasów tłuszczowych Omega-3 niż ryby, piętnaście razy więcej magnezu niż brokuły i sześć razy więcej wapnia niż nabiał. Dzięki temu wprowadzenie ich do codziennej diety może dać niezwykle korzystne efekty.
- Działanie spowalniające procesy starzenia – bogactwo antyutleniaczy w nasionach chia powstrzymuje wytwarzanie wolnych rodników przyspieszających starzenie się organizmu.
- Wspomaganie odchudzania – dzięki dużej ilości błonnika, nasiona chia są idealnym dodatkiem diety osób odchudzających się oraz sportowców. Przyspieszają procesy trawienne, zapobiegają zaparciom i przedłużają uczucie sytości, pozwalające na zredukowanie podjadania między posiłkami. Są szczególnie polecane dla biegaczy, ponieważ redukują pragnienie w trakcie długiego biegu, poprawiają wydolność i wspomagają siły witalne.
- Wzmocnienie kości – wysoki poziom wapnia, a także fosforu w nasionach chia pozytywnie wpływa na stan kości, a także zębów. Są mocniejsze i mniej podatne na złamania.
- Działanie stymulujące pracę mózgu, wzroku, pamięci i serca – kwasy tłuszczowe Omega-3 znajdujące się w nasionach szałwii hiszpańskiej wpływają kompleksowo na pracę organizmu, poprawiając ogólną kondycję psychiczną i fizyczną. Ich spożywanie zaleca się kobietom w ciąży, wspomagając w ten sposób prawidłowy rozwój płodu.
- Działanie antynowotworowe – badania naukowe potwierdziły, że przeciwutleniacze znajdujące się w nasionach chia mogą znacznie zmniejszać ryzyko mutacji komórek i rozwoju nowotworów piersi, szyjki macicy i skóry.
- Działanie wspierające przy cukrzycy – wyniki badań naukowych z 2009 roku wskazują, że regularne spożywanie nasion chia zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, a także wpływa korzystnie na znormalizowanie odporności na insulinę.
Biorąc wzór z azteckich wojowników, warto wprowadzić dobroczynne nasiona chia do codziennej diety. Dostępne w zdrowych przekąskach lub w czystej postaci wzbogacą smak potraw, a przede wszystkim zapewnią doskonałe samopoczucie!