Dieta wegańska nie oznacza wcale mniej obfitych w doskonałe dania Świąt Bożego Narodzenia. W tradycji polskiej Wigilia zawsze była postna, więc jeśli zastąpimy w niej ryby i dodatki pochodzenia zwierzęcego kilkoma sprytnymi przepisami pozwalającymi uzyskać podobne smaki, nie będziemy mieć większych problemów z jej przygotowaniem. Bogactwo współczesnych inspiracji na potrawy bez mięsa i innych składników pochodzenia zwierzęcego umożliwia spędzenie wegańskich Świąt Bożego Narodzenia także przy suto zastawionym stole.
Wegańskie potrawy wigilijne
Czerwony barszcz na zakwasie, kompot z suszu poprawiający trawienie, kapusta z grzybami, uszka i pierogi z grzybowo-kapuścianym farszem czy sałatka jarzynowa to klasyczne dania wigilijne, które są niemal w stu procentach wegańskie. Wystarczy przygotować do sałatki majonez roślinny z mleka sojowego oraz oleju, a także dodać do niej szczyptę czarnej soli Kala Namak, która jest zastępnikiem jajecznego posmaku. Jajek także nie trzeba w sałatce, a według włoskiej tradycji, nawet nie powinno się dodawać ich do ciasta na pierogi i uszka. Ciasto pozbawione jajek, z dodatkową łyżką oliwy, będzie wyjątkowo miękkie i łatwe do lepienia.
Wegańskie potrawy wigilijne z powodzeniem zastąpią także pojawiającego się w wielu polskich domach karpia. Zamiast niego można podać popularną selerybę – czyli ugotowanego selera marynowanego w sosie sojowym z dodatkiem przypraw, owiniętego w algi nori, które nadadzą mu rybnego posmaku. Zamiast selera można również użyć tofu i usmażyć obtoczone w panierce smakowite, delikatne filety.
Alternatywą dla wigilijnego śledzia na wegańskim stole będą boczniaki. Marynowane z dowolnymi dodatkami lub lekko podsmażone potrafią zauroczyć nawet zdeklarowanych smakoszy ryb. Również tofu, ze względu na jego neutralny smak, który z łatwością przejmuje bardziej wyraziste przyprawy, pozwala na stworzenie z niego dania naśladującego śledzia marynowanego w occie.
Nie zapominajmy o słodkościach na zakończenie wigilijnej wegańskiej kolacji! Wśród popularnych przepisów na wegańskie ciasta znajdziemy smakowite serniki z kaszy jaglanej, pierniczki lub tofurniki. Wegańskim daniem wigilijnym będzie również makowiec z ciasta bez jajek. Warto przygotować go z samodzielnie zrobioną masą makową z bakaliami, zdecydowanie smaczniejszą niż kupowane.
Co podać na Święta Bożego Narodzenia?
Doskonałym daniem na kolejne dni świętowania będzie rozgrzewający i sycący bigos wegański. Jego przygotowanie jest banalnie proste. Wystarczy poddusić poszatkowaną kapustę przez 2 – 3 godziny z dodatkiem wędzonego tofu lub tempeh oraz śliwek suszonych dobrej jakości. Uzyskamy danie, które z powodzeniem zastępuje tradycyjny bigos z mięsem. W kolejne dni nabiera jeszcze lepszego, głębokiego smaku. W niektórych domach zamiast bigosu podawana jest kapusta z grochem, która również jest daniem wegańskim. Nadamy jej ciekawszego posmaku dzięki odrobinie sosu sojowego.
Równie prostymi do zrobienia daniami, które posmakują domownikom nawet jedzącym na co dzień mięso, będą wegańskie pasztety. Można je zrobić w nieskończonych wariacjach: wytrawnej, z soczewicy z dodatkiem pieczarek albo białej fasoli z gruszką, burakiem czy orzechami i grzybami lub z lekkim słodkawym posmakiem, jak pasztet z suszoną wiśnią czy żurawiną.
Ponieważ barszczu czerwonego na ogół wystarcza również na kolejne dni Świąt Bożego Narodzenia, można podać do niego zamiast uszek paszteciki drożdżowe z nadzieniem z grzybów, soczewicy lub szpinaku. Zamiast barszczu w niektórych domach pojawia się na stole zupa grzybowa z makaronem – danie, które kochają zarówno weganie, jak i mięsożercy.
Doskonale sprawdzą się także w kolejne dni Świąt Bożego Narodzenia wegańskie przekąski. Smalczyki roślinne z fasoli z podsmażaną cebulką i roślinnymi skwarkami, sałatki z dodatkiem pieczonych buraków czy hummus z ciecierzycy z pewnością będą cieszyć się powodzeniem i pozwolą nieco uatrakcyjnić typowo świąteczne menu. Warto je przygotować jako prostą i dobitną odpowiedź na częste rodzinne pytania: „a co właściwie jedzą weganie”.