Przejdź do treści
Płatki Owsiane. Co można zrobić z płatków owsianych?

Co można zrobić z płatków owsianych?

Płatki owsiane i potrawy z ich wykorzystaniem warto włączyć do swojej diety. Są nie tylko wyjątkowo odżywcze, ale też dodają energii. Mają działanie wspierające odchudzanie, odmładzające i ochronne. Płatki owsiane niekoniecznie musimy spożywać w śniadaniowej owsiance – można wykorzystać je także do innych przepisów. Co można zrobić z płatków owsianych?

Jak przygotować owsiankę?

 Przepisy z płatków owsianych to oczywiście przede wszystkim owsianka, ceniona przez sportowców. Ale też przez wszystkie osoby, które chcą dodać sobie energii przed czekającymi je obowiązkami. Miseczka płatków owsianych z mlekiem, jogurtem lub napojem roślinnym, bakaliami czy sezonowymi owocami dostarcza organizmowi niezbędnego zestawu aminokwasów, witamin B6, B1 i kwasu pantotenowego. Owsianka to także porcja błonnika, który wpływa korzystnie na obniżanie cholesterolu. A do tego pomaga zapobiegać cukrzycy typu 2 i poprawia pracę jelit.

Owsianki śniadaniowe można przygotowywać w wersjach na słodko, z dodatkiem bakalii, owoców sezonowych oraz aromatycznych przypraw, jak cynamon czy kardamon. Sporo zwolenników mają także bardziej wytrawne smaki owsianek, np. z dodatkiem dyni, marchewki lub innych warzyw. W dodatku owsianka jest wyjątkowo łatwa w przygotowaniu. Można gotować płatki z mlekiem lub napojem roślinnym, aż do momentu zgęstnienia masy. W wersji dla osób będących zawsze w niedoczasie o poranku, wystarczy zalać płatki owsiane poprzedniego wieczoru gorącą wodą. Potem rano należy tylko lekko je podgrzać i podawać z ulubionymi dodatkami.

Jeśli nie przepadamy za konsystencją owsianki, można zastąpić ją zapiekaną, chrupiącą granolą z płatkami owsianymi. Dobrze jest połączyć w porcji granoli różne rodzaje płatków: gryczanych, jaglanych lub ryżowych i wymieszać je z pestkami słonecznika, dyni, migdałami, orzechami włoskimi lub innymi. Następnie mieszamy całość z miodem lub syropem i zapiekamy przez 25-30 minut. Mieszamy co 10 minut, aby wszystkie składniki podpiekły się równomiernie. Gotową granolę po ostudzeniu można przechowywać w słoikach i podawać na śniadanie, zalewając mlekiem, jogurtem lub musem owocowym.

Smakołyki z płatków owsianych

Dbając o swoją dietę, możemy również wykorzystać płatki owsiane do przygotowania zamienników słodyczy sprzedawanych w sklepach. Ciasteczka z płatków owsianych, placuszki lub batoniki sprawdzają się doskonale w trakcie rozszerzania diety małych dzieci, które z łatwością utrzymają je w rękach i poznają dzięki nim nowe smaki.

Przygotowanie ciasteczek z płatków owsianych lub innych pieczonych smakołyków jest banalnie proste. W większości przepisów niepotrzebny będzie nawet mikser. Wystarczy wymieszać je z mąką, mlekiem roślinnym i dodać do nich owoce suszone lub świeże, bakalie i inne ulubione przyprawy, a następnie zapiec. Pokrojona na drobniejsze części masa z płatków owsianych z dodatkami z powodzeniem zastąpi gotowe batoniki ze sklepów, dodając energii zwłaszcza osobom, które mają przed sobą wyjątkowo zabiegany dzień.

W przypadku placuszków z płatkami owsianymi najlepsze będzie ich krótkie zmiksowanie z napojem roślinnym, mlekiem, bananem i masłem orzechowym, które nadadzą im słodki smak. Takie szybkie do wykonania przekąski są bezcenne w trakcie spaceru z małymi dziećmi. Nadają się na drugie śniadanie i dodadzą mamie oraz pociechom energii niezbędnej w trakcie aktywności na placu zabaw.

Do czego jeszcze można wykorzystać płatki owsiane?

Płatki owsiane mają właściwości zagęszczające i sklejające. Mogą być więc wykorzystywane w codziennym gotowaniu, zastępując na przykład jajka. Dobrym pomysłem na ich użycie jest także wykonanie spodu do ciasta z płatków owsianych. Wystarczy lekko je zmiksować, nie rozdrabniając do końca i wymieszać z olejem, masłem orzechowym oraz gorzką czekoladą po ich rozpuszczeniu. Gotową masę wykładamy do blachy lub tortownicy i zapiekamy przez 10 minut, uzyskując doskonały i zdrowy spód pod sernik lub inne ciasta.

Płatki owsiane, dzięki ich neutralnemu smakowi, można również dodać do zielonego koktajlu z warzywami i owocami. Koktajl z nimi wychodzi dość gęsty, więc jeśli chcemy go rozrzedzić, należy pamiętać o większej porcji wody, mleka, napoju roślinnego lub soku.