Przejdź do treści

Czym jest żywność ekologiczna?

W czasach, gdy sklepy serwują nam mnóstwo żywności przetworzonej, a my sami nie mamy możliwości prowadzenia własnych upraw, coraz większą popularnością cieszy się rynek żywności ekologicznej. Wybierają ją osoby świadome, dbające o zdrowie i dobre samopoczucie swoje i bliskich – osoby, które chcą długo żyć i się tym życiem cieszyć. Sprawdź, czym jest żywność ekologiczna i dlaczego warto po nią sięgnąć?

Co to jest żywność ekologiczna?

Zgodnie z definicją, żywność ekologiczna to żywność produkowana metodami rolnictwa ekologicznego. Metody te są ściśle zdefiniowane przez przepisy prawne – nawet niewielkie odstępstwo od ustalonych odgórnie norm pozbawia firmy prawa do określania swojego produktu mianem zdrowej żywności.

W produkcji żywności ekologicznej zabronione jest wykorzystywanie:

·        pestycydów

·        sztucznych nawozów

·        syntetycznych barwników

·        konserwantów

·        hormonów (w przypadku mięsa i mleka)

W procesie produkcyjnym żywności ekologicznej bardzo ważną rolę odgrywają pojęcia kontroli i odpowiedzialności. Od samego początku do samego końca, „od pola do stołu”, proces jej powstawania jest kontrolowany i śledzony przez wyznaczone do tego jednostki. Wymaga to sporządzania na bieżąco wymaganej dokumentacji, która potwierdza produkcję zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.

Druga kwestia to odpowiedzialność. Ponosi ją zarówno producent żywności ekologicznej, jak i jednostka kontrolująca proces produkcji.

Czy jakość żywności ekologicznej rzeczywiście jest wyższa?

Określenia „żywność ekologiczna” i „zdrowa żywność” często używane są zamiennie. I słusznie! Produkty takie jak kasze, oleje, dżemy czy makarony z oznaczeniem żywności eko zawierają znacznie więcej cennych składników odżywczych, które w procesie produkcji żywności konwencjonalnej często giną lub zostają zastąpione szkodliwymi dla zdrowia substancjami.

Żywność ekologiczna zawiera znacznie więcej antyoksydantów i witamin niż żywność konwencjonalna. Z kolei wysoka zawartość związków polifenolowych pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a co za tym idzie, chroni przed rozwojem przewlekłych chorób, m.in. miażdżycy i nowotworów.

Ekologiczne dania gotowe wyróżniają się zdecydowanie mniejszą zawartością azotynów i azotanów oraz metali ciężkich. W porównaniu do żywności konwencjonalnej, produkty z certyfikatem żywności ekologicznej mają znacznie mniej pozostałości po środkach ochrony roślin. A to tylko niektóre z wielu zalet ekologicznej żywności.

Mamy więc z jednej strony ochronę przed szkodliwymi substancjami zawartymi w żywności, a z drugiej – zachowanie cennych składników i właściwości produktów rolnictwa ekologicznego. Wybierając sklep z ekologiczną żywnością, masz pewność, że kupowane produkty i napoje będą wyróżniały się wysoką jakością.

Czas na lekturę etykiety, czyli jak rozpoznać żywność ekologiczną

Znalezienie w sklepie żywności ekologicznej może wydawać się proste – wystarczy poszukać w odpowiednim dziale. Pamiętaj jednak, że o ile personel sklepu ma prawo się pomylić i umieścić produkt nie tam, gdzie trzeba, o tyle producent żywności ekologicznej już się pomylić nie może. Jego produkt musi posiadać odpowiednie oznaczenie.

Etykieta produktu ekologicznego musi zawierać unijne logo rolnictwa ekologicznego. Logo to stanowi połączenie flagi Unii Europejskiej i liścia – symbol natury oraz idei zrównoważonego rozwoju. Ponadto na etykiecie musi znaleźć się numer upoważnienia nadanego jednostce certyfikującej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, np. PL-EKO-01.

Certyfikat żywności ekologicznej to jeszcze nie wszystko. W liście składników producent musi oznaczyć gwiazdą (*) lub dopiskiem „ekologiczne” bądź „bio” wszystkie składniki pochodzące z rolnictwa ekologicznego. Oprócz standardowych danych, takich jak nazwa produktu, dane producenta, data produkcji czy okres przydatności do spożycia, żywność ekologiczna zawiera oznaczenie miejsca pochodzenia surowców rolniczych, np. „rolnictwo UE” lub „rolnictwo spoza UE”.

Żywność żywności nierówna, czyli na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie

Certyfikat żywności ekologicznej daje gwarancję wyższej jakości produktów, pozytywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie. Jeśli dbasz o środowisko naturalne, zwróć uwagę także na inne aspekty, np. opakowania ekologiczne do żywności. Niebagatelny jest także sposób, w jaki sklep z ekologiczną żywnością dostarcza zakupy swoim klientom.

Żywność ekologiczna – czy warto w nią inwestować?

Przejście z tradycyjnych produktów dostępnych w sklepach na żywność ekologiczną zdecydowanie można nazwać inwestycją. Choć za zakupy w sklepie z ekologiczną żywnością zwykle zapłacisz nieco więcej niż w markecie, to rzeczywista inwestycja w zdrowie Twoje i Twoich bliskich.

Ekologiczna produkcja żywności gwarantuje ochronę zdrowia ludzi oraz środowisko naturalne. Ten ściśle kontrolowany system wspiera naturalne ekosystemy w przyrodzie. Wybierając żywność ekologiczną, przyczyniasz się do rozwoju zrównoważonego rolnictwa.

W sklepie z ekologiczną żywnością znajdziesz też pomysły na zdrowe i naturalne prezenty dla swoich bliskich i znajomych. Uniwersalne upominki, takie jak kawa, herbata czy zdrowe słodycze i przekąski, spodobają się każdemu. Kto wie, może zarazisz swoich znajomych pasją do ekologii i zdrowej żywności?