Eliminowanie z diety codziennej masła zdarza się coraz powszechniej u osób z nietolerancją laktozy lub białek znajdujących się w krowim białku. Nie oznacza to jednak, że nie mają one do wyboru ciekawej i smacznej alternatywy do posmarowania chleba czy do tworzenia wypieków. Współczesny rynek żywieniowy pozwala na skorzystanie z co najmniej kilkunastu odpowiedników masła – poznaj alternatywy!
Czym zastąpić masło na kanapkach?
Masło orzechowe, migdałowe, z nerkowców, a może orzechów laskowych lub włoskich? To cieszące się ogromną popularnością zastępniki masła, zwłaszcza w przypadku kanapek z dżemem lub innymi słodkimi dodatkami. Lekko słonawy smak masła z orzeszków ziemnych odpowiada jednak niektórym osobom nawet w przypadku kanapek z żółtym serem lub wędlinami.
Osoby cierpiące z powodu nietolerancji orzechów, które również bywają silnie alergizującymi produktami, mogą wybierać spośród gotowych lub samodzielnie wytwarzanych past z różnego rodzaju pestek. Doskonale nadają się do nich wcześniej namoczone pestki słonecznika lub dyni z ulubionymi warzywami, ziołami lub przyprawami. Wystarczy dość mocny blender ręczny o wysokich obrotach, aby w kilka minut stworzyć samemu pastę o nie tylko znakomitym smaku, ale także bogatych wartościach odżywczych. Znajduje się w nich bowiem sporo żelaza oraz witaminy D, której suplementacja jest szczególnie istotna dla osób na diecie wegańskiej.
Bogatym źródłem żelaza i wygodnym zamiennikiem masła na kanapkach może być także coraz popularniejsze w Polsce tahini, czyli pasta z nasion sezamu. Warto zwrócić uwagę, czy jest ona wytwarzana bez dodatku utwardzanego oleju palmowego. Jego spożywanie w nadmiarze ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, a nadmierna eksploatacja upraw oleju przyczynia się do dewastacji środowiska naturalnego.
Tahini, połączone ze zblendowaną na gładką masę ciecierzycą oraz przyprawami to hummus – kolejny wygodny zamiennik masła. Klasyczny, czyli wykonany tylko z ciecierzycy i tahini, z burakami lub suszonymi pomidorami, z innych warzyw strączkowych, jak bób, soczewica lub fasola – wersji tej pasty oryginalnie pochodzącej z Lewantu i Egiptu jest mnóstwo i mogą służyć także smakowite, zdrowe oraz niskokaloryczne dipy spożywane z warzywami lub kotletami warzywnymi.
Polecanym przez dietetyków odpowiednikiem masła jest również awokado. To bogate źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu i potasu regulującego ciśnienie krwi oraz korzystnie wpływającego na pracę serca oraz układ nerwowy. Dojrzałe awokado wystarczy wydrążyć łyżeczką i nałożyć na chleb, dodając do niego ulubione przyprawy. Wielbiciele bardziej wyrazistych smaków mogą pokusić się o zrobienie guacamole – pasty z awokado z dodatkiem czosnku, soku z limonki oraz pikantnych przypraw.
Same warzywa również w postaci zblendowanej, z dodatkiem orzechów czy pestek, są smakowitymi pastami kanapkowymi. Sprawdzają się w nich szczególnie suszone pomidory, pieczona papryka lub pesto z bazylii, natki pietruszki czy liści rzodkiewki.
Zamienniki masła do ciast i wypieków
Czym zastąpić masło w cieście? Jeżeli nie chcemy rezygnować z ulubionych słodkich lub wytrawnych wypieków zawierających masło albo margarynę, wystarczy wykorzystać płynne oleje roślinne o delikatnym smaku. Znakomicie sprawdzają się do ciast: olej rzepakowy, słonecznikowy, orzechowy lub z pestek winogron. W przypadku konieczności użycia tłuszczu w formie stałej, masło i margarynę można zastąpić olejem kokosowym.
Zdrowym, pozbawionym alergenów, a jednocześnie pozwalającym na ograniczenie ilości cukru w przepisach na słodkie ciasta zamiennikiem nawet całej kostki masła może być także puree bananowe. Wystarczy rozgnieść widelcem lub zblendować dojrzałe banany, aby otrzymać aksamitną, gęstą masę idealnie nadającą się do wypiekania muffinek, ciastek lub innych przysmaków. Można w nich jednocześnie znacznie obniżyć kaloryczność oryginalnego przepisu z cukrem. Naturalna słodycz bananów w zupełności zapewni nam uzyskanie ulubionego smaku.