Pochodząca oryginalnie z Azji południowo-wschodniej morwa biała zdobywa coraz większą popularność wśród osób poszukujących wsparcia w procesie odchudzania czy zmagających się z cukrzycą. Morwa biała i jej właściwości zostały do tej pory najobszerniej przebadane przez naukowców. Dzięki temu jest najbardziej znaną i najczęściej stosowaną odmianą.
Morwa biała – specyfika rośliny i jej krótka historia
Morwa biała to niewysokie drzewo liściaste, uprawiane od wieków w krajach azjatyckich, przede wszystkim w północnych Chinach, gdzie znalazło zastosowanie w tradycyjnej medycynie. Liście morwy stosowano jako środek obniżający wysokie ciśnienie krwi i zbyt wysoki cholesterol. Ekstrakty z korzeni morwy służyły natomiast jako specyfiki przeciwzapalne, przeciwbólowe i chroniące wątrobę oraz nerki. W europejskich hodowlach morwa biała pojawiła się w XI wieku, a w Polsce dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Współcześnie występuje ona również na terenach Afryki, w Ameryce Północnej i Południowej. Drzewa nie są wymagające w uprawie i rosną dość szybko. Znoszą także zmienne warunki polskiego klimatu, wymagając jedynie okrywania na zimę w nieco chłodniejszych regionach kraju. Ciekawostką jest fakt, że coraz częściej morwy białe są sadzone tuż obok sadów czereśniowych. Ich wcześniej dojrzewające owoce odciągają bowiem ptaki od zjadania czereśni.
Morwa biała – właściwości lecznicze
Doświadczenia tradycyjnej chińskiej medycyny zostały potwierdzone przez współcześnie prowadzone badania. Swoje właściwości morwa biała zawdzięcza niezwykle cennym substancjom naturalnym kryjącym się nie tylko w jej owocach, ale także liściach i korzeniu, przede wszystkim jego korze.
Morwa biała zawiera składniki, które mogą obniżać poziom cukru we krwi. W ten sposób działa związek DNJ i jego pochodne, występujące wyłącznie w liściach morwy, z których można przyrządzać napary do popijania. Związek DNJ hamuje wchłanianie węglowodanów, znajdujących się w produktach spożywczych w cukry proste. Dzięki temu ogranicza występowanie hiperglikemii po posiłku, naturalnie wspomaga proces odchudzania i działa pomocniczo w leczeniu cukrzycy typu 2. Ma także właściwości zmniejszające łaknienie, co pozwala powstrzymać się od podjadania między posiłkami.
Morwa biała ma także właściwości antyoksydacyjne wynikające z niwelowania przez nią procesu utleniania lipoprotein o niskiej gęstości. Zapobiega dzięki temu podwyższaniu szkodliwego cholesterolu we krwi, wzmacnia i regeneruje organizm, a także zabezpiecza komórki przed uszkodzeniem i opóźnia procesy starzenia.
Owoce morwy działają również ściągająco na błonę śluzową przewodu pokarmowego, polecane są więc osobom cierpiącym na choroby wrzodowe żołądka oraz dwunastnicy.
Przeciwwskazania do przyjmowania preparatów z morwą białą
Mimo dobroczynnych właściwości morwy białej, niektóre osoby powinny powstrzymać się od jej zażywania. Dotyczy to szczególnie przypadków występowania reakcji alergicznych. Preparatów z morwą białą nie powinny przyjmować również kobiety w ciąży i w okresie laktacji, ze względu na brak miarodajnych badań dotyczących ich działania na rozwój płodu i stan zdrowia niemowląt.
Jak można przyjmować morwę białą?
Owoce morwy białej dojrzewają w połowie lipca. Mają biały kolor, a kształtem przypominają jeżyny. Są bardzo słodkie, dla niektórych osób nawet nieco zbyt mdłe w smaku. Po zbiorach, które trzeba przeprowadzać dość szybko, bo świeże owoce morwy łatwo opadają i psują się na ziemi, można z nich zrobić konfitury lub ususzyć. Do suszenia nadają się także liście z drzewa morwy białej, z których przyrządza się napar antycukrzycowy, z niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminami z grupy B (B1, B2, B6 i PP).
Ponadto w sprzedaży znajdziemy wiele suplementów diety z ekstraktem z morwy białej. Dostępne są w postaci tabletek, gotowych herbatek ekspresowych, syropów, soków lub suszonych owoców. Przed zakupem gotowych preparatów warto sprawdzić dokładnie ich skład, aby suplementacja miała jak najlepszy wpływ na stan naszego zdrowia.