Jak zrobić dobrą owsiankę? Sposobów jej podawania jest mnóstwo. Można serwować ją na słodko lub w wersji bardziej wytrawnej, z owocami sezonowymi lub suszonymi, bakaliami i innymi dodatkami, które za każdym razem zmienią smak płatków. Warto eksperymentować samodzielnie, rezygnując z gotowych musli, które najczęściej są dosładzane syropem glukozowo-fruktozowym i pełne szkodliwych konserwantów.
Wartości odżywcze owsianek z różnych płatków
Nie bez powodu owsianka jest ulubionym daniem biegaczy i osób kultywujących aktywny tryb życia. Płatki owsiane, żytnie, orkiszowe lub jęczmienne są lekkostrawne, dostarczają mnóstwa energii przez długi czas, dzięki stopniowemu uwalnianiu jej w organizmie, a jednocześnie zawierają mnóstwo wartościowych składników odżywczych.
W płatkach owsianych znajdziemy bardzo dużo białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych, a jeśli połączymy je z produktami mlecznymi, dostarczymy do organizmu witaminę B6, magnez, żelazo, witaminy i niezbędne aminokwasy. Płatki jęczmienne zawierają dużo betaglukanów korzystnie wpływających na przyspieszenie procesów trawiennych i podnoszących odporność. Płatki gryczane to bogactwo aminokwasów niezbędnych przy intensywnej pracy umysłowej, natomiast płatki żytnie warto stosować w diecie odchudzającej. Sycą bowiem bardziej niż płatki pszeniczne, a poza tym łagodnie regulują przemianę materii. Osoby cierpiące na celiakię, czyli nietolerancję glutenu, mogą przyrządzać owsiankę z płatków jaglanych, które są bogate w witaminy z grupy B i kwas krzemowy poprawiający stan włosów, paznokci i cery.
Pomysł na owsiankę na słodko
Dużym atutem dla osób zabieganych i rozkręcających się powoli o poranku jest łatwość przygotowania owsianki. Płatki można zalać gorącą wodą już poprzedniego dnia wieczorem, aby pominąć proces ich gotowania. Przez całą noc zmiękną na tyle, że rano wystarczy dodać do nich ulubione produkty mleczne lub napoje roślinne oraz produkty nadające jej słodki smak.
Owsianka na śniadanie ciesząca się największą popularnością to po prostu płatki z dodatkiem owoców sezonowych. W lecie najlepiej smakuje ze świeżymi truskawkami, malinami, jagodami, borówkami czy arbuzami. Jesienią goszczą w niej obowiązkowo śliwki, gruszki, jabłka i późne odmiany brzoskwini. Zimą rozgrzeje nas natomiast owsianka z jabłkami i cynamonem lub suszonymi owocami, które dodatkowo korzystnie wpłyną na przemianę materii. Można serwować ją także z eksportowanymi cytrusami, które są o tej porze roku dostępne w polskich sklepach w dobrych cenach i mają wyśmienity smak.
Jeżeli szukamy przepisu na owsiankę dającą prawdziwego kopa energetycznego, możemy dodać do niej masło orzechowe i posiekane orzechy włoskie. Masło nada jej aksamitnej, gładkiej konsystencji, a orzechy doskonałego posmaku.
Granola dla wielbicieli chrupania
Płatki owsiane nie muszą mieć jedynie miękkiej, rozmoczonej formy, która nie wszystkim odpowiada. Można je wykorzystać do zrobienia domowej granoli, która nawet zalana produktem mlecznym lub roślinnym, będzie nadal przyjemnie chrupać w zębach. Wystarczy wymieszać ze sobą kilka rodzajów płatków, bakalie, pestki i przyprawy: cynamon, kurkumę i szczyptę soli. Dodajemy do nich odrobinę oleju roślinnego i zdrowego słodzika: miodu, syropu daktylowego, klonowego lub z agawy, a całość zapiekamy w piekarniku na blaszce wyłożonej papierem. Wystarczy tylko pamiętać o regularnym mieszaniu granoli, aby wszystkie składniki równomiernie się zapiekły i mamy gotowy jej zapas na kilka tygodni. To zdecydowanie lepszy wybór niż produkty dostępne w sklepach, dosładzane w nadmiarze syropem glukozo-fruktozowym.
Pieczone owsianki
Płatki owsiane i inne sprawdzą się także doskonale w formie zdrowych batoników zapiekanych z różnymi owocami i dodatkami. Namoczone w wodzie płatki wystarczy wymieszać z owocami sezonowymi lub bakaliami, odrobiną oleju i zdrowym zamiennikiem cukru, a powstałą masę wyłożyć na blaszce z papierem do pieczenia. Wystarczy pół godziny pieczenia w temperaturze około 180 stopni, aby uzyskać chrupiący placek, który można pokroić w zgrabne, zdrowe i smaczne batoniki.