Goździki EKO 30g

Goździki EKO 30g

9,99 

Na stanie

Certyfikat Eko/Bio
Polski produkt
Wegańskie
Wegetariańskie

Dostawa

Darmowa dostawa dla zamówień powyżej 150 zł.

Zamów w ciągu
, a paczkę wyślemy jeszcze dzisiaj.

Opis Produktu

Goździki EKO 30g

Goździki EKO 30g znanej polskiej firmy Dary Natury to odrobina intensywnie pachnących  patyczków. Ich aromat jest wyjątkowo silny. Jednocześnie ciepły, słodki i ostry, cierpki. Ta przyprawa prawdopodobnie wielu z nas kojarzy się ze określeniem korzenny , korzenie. Chociaż tak naprawdę to nierozwinięte i zasuszone pączki wiecznie zielonego drzewa czapetki  pachnącej (czyli goździkowca korzennego). Pochodzi ono z Moluków zwanych często wyspami Korzennymi właśnie. Przyprawa występuje w różnych formach. O ile całe goździki zachowują świeżość i aromat przez ok. 2-4 lata. Zmielone szybko tracą zapach. Całe goździki można dodawać  bezpośrednio do potraw lub zmielić a także utłuc w moździerzu tuż przed gotowaniem/pieczeniem. Samodzielnie lub z innymi przyprawami. Często również stanowi element różnych mieszanek przyprawowych.

Jako przyprawa, w postaci całej lub sproszkowanej, goździki są używane w kuchniach na całym świecie. Stosuje się je również jako środek konserwujący żywność. Wystarczy pomyśleć o szynce przyozdobionej całymi goździkami, aby zdać sobie sprawę, jak wszechobecne i wszechstronne stało się stosowanie tej przyprawy. Zapach goździków jest powszechny w perfumach, a używanie goździków w pomarańczach jako dekoracyjnego pomandera jest popularną europejską tradycją w okresie świąt Bożego Narodzenia. Olejek goździkowy ma zarówno właściwości antyseptyczne, jak i znieczulające; na przykład od wieków jest stosowany w leczeniu bólu zęba. Podczas gdy wiele krajów azjatyckich opracowało liczne zastosowania terapeutyczne tej przyprawy, kultura zachodnia generalnie nie docenia jej potencjału jako ziołowego środka leczniczego.

Czy wiesz, że…

Pierwsze wzmianki o goździkach można znaleźć w literaturze azjatyckiej z okresu chińskiego Han pod nazwą „przyprawa kurzego języka”. Od VIII wieku goździki stały się jedną z głównych przypraw w handlu europejskim. Na wyspach Molukach (obecnie część Indonezji), gdzie po raz pierwszy odkryto goździki, rodzice sadzili drzewo goździkowe, gdy rodziło się dziecko. Kiedy po raz pierwszy odkryto lasy goździkowe, wszyscy byli oczarowani zapachem i pięknem tego tropikalnego wiecznie zielonego drzewa, które „zawsze musi widzieć morze”, aby się rozwijać. Goździki były niezwykle kosztowne i odegrały ważną rolę w historii świata. Wojny toczyły się o wyłączne prawa do dochodowego biznesu goździkowego. Przez wiele lat Wyspy Moluki były częścią Holenderskich Indii Wschodnich, a rząd holenderski starał się kontrolować swój monopol, niszcząc każde drzewo goździkowe, które rosło gdziekolwiek indziej. Jednak na początku XIX wieku Francuzi rozpoczęli przemyt w celu transportu sadzonek drzew goździkowych na wyspy Zanzibar i Pemba.

Dlaczego warto dodać goździki do swojej diety?

Goździki to jedna z najintensywniej aromatyzowanych przypraw. Wysokiej jakości goździki zawierają 15-20% olejku eterycznego. Charakterystyczny smak goździków pochodzi głównie z aromatycznego związku „eugenolu”, który stanowi ponad 85% składu olejku eterycznego. Goździki mogą również powodować uczucie odrętwienia w ustach. Dzieje się tak, ponieważ eugenol znajdujący się w goździkach jest naturalnym środkiem znieczulającym, który tradycyjnie był stosowany do znieczulania i zmniejszania bólu zęba. Oprócz tego ma on również właściwości antyseptyczne (odkażające) oraz jest silnym przeciwutleniaczem. Zmniejsza zatem stres oksydacyjny, który może przyczyniać się do rozwoju chorób przewlekłych. Goździki są bogatym źródłem manganu. Mangan zaś jest minerałem niezbędnym do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu i budowania mocnych kości. Kolejny składnik aktywny zawarty w goździkach nigerycyna, zwiększa wychwyt cukru z krwi do komórek, zwiększa wydzielanie insuliny oraz hamuje rozkładanie cukrów złożonych do cukrów prostych. Zatem połączeniu ze zbilansowaną dietą, goździki mogą pomóc utrzymać poziom cukru we krwi w ryzach.

W jaki sposób dodać Goździki EKO 30g do codziennej rutyny?

Dodawaj kilka sztuk goździków w całości do gotowania i duszenia. Tradycyjny rosół nabiera wyjątkowego smaku, aromatu kiedy dodasz do niego 3-4 goździki! Podobnie można aromatyzować niemal wszystkie sosy, zupy, duszone mięsa i warzywa. Nie tylko azjatyckie potrawy.

Mielone goździki mogą być używane w podobny sposób jak cynamon i imbir. I mogą być używane do aromatyzowania musu jabłkowego, płatków owsianych, babeczek i ciasteczek.

Goździki są również czasami używane do przygotowania chai, czyli popularnej w Indiach i Pakistanie mieszanki herbaty, przypraw i mleka. A także do przygotowywania kompotów oraz naparów z suszonych owoców. Warto też pamiętać, że są one niemal obowiązkowym składnikiem zimowych herbat oraz grzanego wina i piwa. Latem dodaje się je do letnich koktajli typu sangria.

Goździki mogą być używane w pikantnych potrawach, jak w przepisie na pieczonego kurczaka lub wolno duszoną wołowinę. Jest też składnikiem wielu dań azjatyckich i śródziemnomorskich.

Naparu z goździków też warto używać jako płynu do płukania ust, zwłaszcza w przypadku niewielkich stanów zapalnych dziąseł i bólu zębów. Można też płukać nim bolące gardło.

Znane są także eliksiry z miodu z dodatkiem kurkumy, goździków pieprzu i propolisu, które stosuje się aby zapobiegać lub leczyć sezonowe infekcje.

Uwaga!

Należy ograniczyć spożywanie/używanie nadmiernych ilości goździków, a zwłaszcza olejku goździkowego przez dzieci, kobiety w ciąży i osoby z alergią lub nadwrażliwością na którykolwiek składnik goździków.

Przechowywanie:

Goździki przechowywać należy zawsze w temperaturze pokojowej, w ciemnym i suchym miejscu. Zamknąć szczelnie torebkę lub umieścić w hermetycznym pojemniku, aby ograniczyć wilgotność i utratę aromatów. Najlepiej przechowywać w postaci całych goździków, a rozdrabniać bezpośrednio przed ich użyciem.

Składniki

goździki* 100%.

*produkt rolnictwa ekologicznego