Na Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego Ocet Świtezianka Ziołowy Fermentowany na Miodzie 250ml

Na Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego Ocet Świtezianka Ziołowy Fermentowany na Miodzie 250ml

85,01 

Ostatnie sztuki. Kup teraz!

Bez dodatku cukru
Produkt naturalny
Produkt polski
produkt rzemieślniczy

Dostawa

Darmowa dostawa dla zamówień powyżej 150 zł.

Opis Produktu

ocet jest produktem spożywczym stosowanym od tysiącleci i bezpieczeństwo jego stosowania w zalecanych dawkach jest potwierdzone badaniami naukowymi. Ocet nie jest suplementem diety ani lekiem a opisane działania lecznicze są przypisane do poszczególnych składników i oparte na przytoczonych badaniach naukowych. Ocet rzemieślniczy należy do żywności funkcjonalnej. Jeżeli  chcesz traktować ten ocet w celach leczniczych skonsultuj się ze swoim Lekarzem.

Dlaczego octy EkoAnka są tak wyjątkowe?

  • mają prozdrowotne lub nawet lecznicze właściwości, ponieważ wytwarzane są z mieszanek ziół o udokumentowanych badaniami naukowymi własnościach. Dodatkowo są fermentowane na naturalnym miodzie pszczelim wielokwiatowym a nie na cukrze
  • są żywe: niepasteryzowane, niekonserwowane i niefiltrowane, zatem zachowują wszystkie swoje składniki
  • są cennymi probiotykami i wzbogacają mikrobiotę jelitową. Nie są zaszczepiane jednym szczepem bakterii startowych, a poddawane są tzw. dzikiej fermentacji dzięki obecnym w otoczeniu dzikim drożdżom i bakteriom
  • octy produkuje się tradycyjną, powolną metodą zwaną „orleańską
  • zioła, z których warzone są octy zebrane zostały z dzikich, czystych, ekologicznych obszarów Żuław i Powiśla
  • stosuje się bardzo silne koncentracje ziół: łyżeczka octu odpowiada szklance naparu ziołowego
  • octy wzbogacone są w naturalny krzem i inne niezbędne mikroelementy poprzez warzenie ich wraz ze skałami krzemianowymi
  • cały proces opiera się na wiedzy i wieloletnim doświadczeniu. Producenci mają wykształcenie dietetyczne, chemiczne, biotechnologiczne, mikrobiologiczne, a także uprawnienia zielarza fitoterapeuty.

 

Ocet „Świtezianka” – na objawy związane z miesiączkowaniem

Opis i stosowanie: ocet polecany na zespół napięcia miesiączkowego – PMS: bóle głowy i podbrzusza, zatrzymanie wody w organizmie i obrzęki, podwyższona temperatura, zmiany trądzikowe, dreszcze przed okresem, wzdęcia, a także tkliwość piersi i osłabienie organizmu przed miesiączką, wahania nastroju, drażliwość i napięcie, spadki koncentracji, zaburzenia snu, potrzeba wycofania społecznego czy zmiany w łaknieniu. Ocet Świtezianka działa wielokierunkowo i objawowo. Ocet ten powinien być stosowany w ilości 30 ml dziennie  (3 łyżki stołowe) po 1 łyżce rozcieńczonej wodą lub sokiem, przed posiłkiem.  Ocet ten należy zacząć stosować co miesiąc począwszy mniej więcej od połowy cyklu przez dwa tygodnie.

Przeciwwskazania: z uwagi na to, że ocet „Świtezianka” jest stosowany przez dwa tygodnie w miesiącu, działania niepożądane nie występują.

Skład: mieszanka zawiera osobno przefermentowane na miodzie i  następnie zmieszane w odpowiednich proporcjach octy z ziół, które uszczelniają i uelastyczniają naczynia krwionośne:

Serdecznik

Jest  polecany do zwalczania zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz łagodzenia objawów menopauzy, takich jak bezsenność, lęk, skłonność do płaczu, nerwowość, duszność oraz ból i zawroty głowy. Ziele pobudza tworzenie soków trawiennych, dlatego zalecany jest przy zaburzeniach pracy ze strony przewodu pokarmowego. Ma  działanie przeciwskurczowe, co jest wykorzystywane do łagodzenia bólu brzucha, wzdęć, zaparć, biegunek. Może być stosowany również do łagodzenia bolesnych miesiączek.

Mierznica czarna

Działanie uspokajające, przeciwnerwicowe, rozkurczowe na mięśnie gładkie i rozluźniające mięśnie szkieletowe, słabo przeciwbólowe; antyseptyczne, przeciwzapalne. Wymiata wolne rodniki, działa antyoksydacyjnie.

Lukrecja

Lukrecja jest przydatna w leczeniu PMS, ponieważ wykazuje właściwości regulujące metabolizm estrogenów. Podawana w fazie lutealnej pomaga złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Melisa

Melisa łagodzi napięcie nerwowe, ma właściwości uspokajające, przeciwlękowe i ułatwiające zasypianie. Zaleca się ją przy łagodzeniu takich objawów PMS, jak wahania nastroju, rozdrażnienie, płaczliwość, bezsenność. Można ją stosować także w łagodzeniu skurczów żołądkowo-jelitowych, skurczów macicy i spastycznych skurczów jelit.

Kalina

Ze względu na działanie rozkurczające na mięśnie macicy, ma zastosowanie w różnych dolegliwościach kobiecych. Wpływa na złagodzenie skurczów menstruacyjnych, pomaga złagodzić ciężkie dolegliwości, którym towarzyszą nudności, dreszcze i wymioty.

Dodatkowe informacje:

W składzie, w zależności od aktualnej dostępności ziół w przyrodzie w mieszance może być zastosowany zastępczo:  liść maliny, kobylak, krwawnik, kwiat mniszka

Użyte zioła zawierają różne składniki czynne różniące się sposobem oddziaływania na organizm, dlatego ich łączne użycie daje efekt synergistyczny (wzmacniający) to znaczy że ich łączne użycie jest bardziej efektywne niż efekty stosowania sumy pojedynczych ziół.

Wszystkie użyte do wykonania mieszanki zioła (z wyjątkiem lukrecji) są przez nas uprawiane lub własnoręcznie zbierane z czystych, dzikich terenów oraz przetwarzane ręcznie metodą fermentacji dzikiej, bez pasteryzacji ani żadnych dodatków, co sprawia, że produkt ma własności probiotyczne

*  Podane własności ziół, mieszanek ziołowych, miodów i octów nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne, oparte na badaniach naukowych i wiarygodnych źródłach wskazania, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady. Oferowany produkt nie jest lekiem ani suplementem diety, jest on produktem spożywczym zaprojektowanym, skomponowanym i wyprodukowanym do standardowych zastosowań kulinarnych a własności ziół, mikroorganizmów fermentacyjnych, miodów i innych substancji naturalnie obecnych w produkcie stanowią jego uboczną a nie zamierzoną wartość dodaną.