Kardamon (Elettaria cardamomum) rośnie przede wszystkim w południowych Indiach, bardziej ciepłych, wilgotnych i zalesionych, w naturalnych warunkach roślina osiąga do 5 metrów wysokości. W kuchniach całego świata kardamon jest dobrze znany ze względu na charakterystyczny słodki i ostry zarazem smak nasion.
Warto wspomnieć, że kardamon ma właściwości pobudzające. Uważa się go też za jeden z najlepszych i najbardziej bezpiecznych środków pobudzających trawienie. Kardamon poprawia nastrój, a medycyna ajurwedyjska dodaje, że rozjaśnia umysł. Działa też kojąco na układ trawienny, oddechowy, krążeniowy i nerwowy. Można go stosować w formie naparu lub jako dodatek do gorących napojów na przeziębienie, kaszel, chrypkę, ale też brak apetytu i niestrawność.
Kardamon w połączeniu z mlekiem neutralizuje jego właściwości śluzotwórcze. Dodajemy go też do kawy, co obniża jej kwasowość i czyni bardziej lekkostrawną.
Szeroko stosowany jest w kuchni indyjskiej i arabskiej, ale w Polsce też go dobrze znamy. Kardamon dodajemy do gorących napojów, złotego mleka, kawy kuloodpornej, a także do sosów i zup oraz deserów (świetnie sprawdza się jako posypka).
Kardamon stosujemy przy klarowaniu masła waniliowego i energii do kawy (poczytaj więcej o maśle ghee waniliowym i energii do kawy), dodaje delikatnej ostrości i przełamuje słodki posmak.
NASZA RADA
Do każdego rozgrzewającego napoju świetnie się sprawdza ziarnisty kardamon. Wystarczy lekko otworzyć łupinę (albo i nie) i dodać do napitku imbirowego, grzanego wina, herbaty…
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.